Ceny zbóż w najbliższych tygodniach będą stabilne – prezes KFPZ

Ceny zbóż w najbliższych tygodniach nie będą rosnąć, a raczej powinny pozostać stabilne – powiedział PAP prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafał Mładanowicz. Jego zdaniem, ocenę skutków ostrej zimy na uprawy będzie można sformułować za 3-4 tygodnie i wtedy zboża mogą zacząć drożeć.

„Wpływ na poziom cen ma obecnie nie tylko nasz wewnętrzny popyt, ale także zahamowanie eksportu, na co wpływ ma mocny złoty. W związku z tym, nie spodziewałbym się podwyżek cen zbóż w najbliższych tygodniach – ceny raczej powinny być stabilne” – powiedział w czwartek PAP Mładanowicz.

Jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać skutki mroźnej zimy i jej wpływ na tegoroczne plony. Możliwe są scenariusze zarówno rekordowo słabych jak i rekordowo dużych zbiorów w 2010 roku.

„Za 3-4 tygodnie będzie można ocenić w jakim stanie uprawy przezimowały. Jeśli okaże się, że są w złym stanie to będziemy mieli redukcję plonów i wtedy ceny zboża mogą pójść w górę” – powiedział.

„Możliwy jest jednak także scenariusz, że zbiory w tym roku będą rekordowe. Wszelkie informacje o stanie plonów, które są teraz wygłaszane są, moim zdaniem, zdecydowanie za wczesne i mało profesjonalne” – dodał Mładanowicz.

PAP