Buraki cukrowe nie tylko na cukier

Buraki cukrowe nie tylko na cukier

Rolnicy powinni uprawiać buraki cukrowe nie tylko na cukier ale także na paliwo – przekonują doradcy rolni. Okazało się, że to wytrzymała roślina, której nie zaszkodziły anomalie pogodowe. Plony będą podobne jak w ubiegłym roku, na Opolszczyźnie buraczane wykopki rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Kilkuset rolników przyjechało na dzień buraka do Łosiowa, aby porównać swoje plantacje z tymi doświadczalnymi i wysłuchać rad ekspertów.

Agnieszka Krawczyk – Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie „W tym roku chcemy zachęcić plantatorów, żeby nie rezygnowali z uprawy buraków cukrowych i żeby nie rezygnowali z roślin okopowych w płodozmianie”.

Doświadczalna plantacja z 12-oma odmianami burków cukrowych wygląda bardzo dobrze. Tak samo ocenili swoje uprawy rolnicy. Liczą ze zbiorą co najmniej 60 ton buraków z hektara.

Norbert Łopata – rolnicze wsi Szczyty „Myślę, że burak się opłaca, bo plon osiągany w tym roku jest plonem opłacalnym”.

Zygfryd Radomir – rolnik ze Ścinawy Nyskiej „W tym roku plon będzie około 600 kwintali. Na razie jest opłacalny”.

Do uprawy buraków cukrowych chciałoby wrócić wielu rolników, którzy z niej zrezygnowali. Niestety unijny limit to uniemożliwia. Ale jest na to sposób. Można z buraków produkować biopaliwo i biogaz. Z takiego rozwiązania korzystają już farmerzy w Belgi, Niemczech i we Francji.

Kazimierz Kobza – Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowych „Producent cukru ma jedną alternatywę – powinien postawić tu wytwórnię biopaliwa, by zużywać wszystko, co jest wyprodukowane ponad limit”.

Na razie trzy tysiące opolskich plantatorów zbierze dla niemieckiego koncernu Süd Zucker blisko milion ton buraków, z których wyprodukowanych zostanie 180 tysięcy ton cukru.

Mariusz Drożdż/OTV Opole Redakcja Rolna TVP