Bezpieczne gospodarstwo

Już po raz ósmy zachodniopomorscy rolnicy walczą o zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne. Na krajowego mistrza czeka ciągnik, ale równie ważna jest prewencja czyli zapobieganie wypadkom w rolnictwie.

W ubiegłym roku doszło do ponad 25 tysięcy wypadków w gospodarstwach rolnych. Najczęściej ich przyczyną są pośpiech i bezmyślność.

Krzysztof Bielecki – KRUS: częstym widokiem jest to, że na sadzarkach stoją dzieci lub osoby, które zgarniają nadmiar sadzeniaków. Te prace są oczywiście wzbronione ale z różnych powodów takie obrazki na naszych polach bardzo często widujemy.

Pod tym względem województwo zachodniopomorskie jest jednym z najlepszych w Polsce. W ubiegłym roku zdarzyło się tu ponad 370 wypadków w rolnictwie, mniej niż w poprzednich latach i znacznie poniżej średniej krajowej.

Dorota Starnawska, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Koszalinie: w 2009 roku zajęliśmy drugie miejsce pod względem bezpieczeństwa na tle 16 oddziałów regionalnych KRUS-u.

Spadek liczby wypadków to efekt działań prewencyjnych prowadzonych przez KRUS: szkoleń, konkursów i pokazów, ale przede wszystkim zasługa samych rolników, którzy coraz więcej inwestują w nowoczesny sprzęt. Wzrasta również świadomość zagrożeń jakie występują w pracy na roli.

Piotr Kopras, rolnik z Kowańczy, gm. Karlino: trzeba dbać, żeby żadnych wypadków nie było i to jest taka rzecz nadrzędna.

Gospodarstwo pana Koprasa z Kowańczy – jednego z uczestników tegorocznego konkursu-wyróżnia się wzorowym porządkiem i estetyką. Gospodarz dba drobiazgi, które ułatwiają życie i pracę. Rolnik uprawia 47 hektarów gruntów, ale także prowadzi agroturystykę i hoduje zwierzęta. A do tego pracuje na starych i wysłużonych, a jednak zadbanych maszynach.

Mieczysław Tomaszewski, Państwowa Inspekcja Pracy w Koszalinie: myślę, że samo podejście do bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie – to jest najważniejsze. Niejednokrotnie nowoczesne maszyny nie załatwią tego, kiedy to podejście i zrozumienie jest na dalszym planie.

W tegorocznym, zachodniopomorskim etapie konkursu na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne, wystartowały 23 gospodarstwa. Komisja oceniała m.in. ogólną estetykę obejścia, stan budynków gospodarskich i stan maszyn rolniczych. Najlepsze gospodarstwa z każdego regionu wezmą udział latem w ogólnopolskim finale.

Redakcja Rolna TVP