ARR będzie przyjmować wnioski o dotacje na bioenergię i zmianę produkcji

Agencja Rynku Rolnego będzie przyjmować wnioski o dotacje na bioenergię oraz na zmianę profilu produkcji gospodarstw, które uprawiały buraki cukrowe – poinformowało Biuro Prasowe Agencji.

Od 20 listopada do 10 grudnia ARR będzie przyjmować wnioski o pomoc w modernizacji gospodarstw, które rezygnowały całkowicie lub częściowo z produkcji buraków cukrowych. Program, na który zarezerwowano ponad 10 mln euro, ma ułatwić producentom zmianę profilu produkcji. Pomoc można wydać na zakup nowych maszyn lub urządzeń do produkcji rolnej.

Wnioski należy składać w oddziałach terenowych ARR osobiście lub pocztą – listem poleconym. Będą one rozpatrywane do wyczerpania środków, w zależności od produkowanej wcześniej ilości buraków. Wnioski mogą składać gospodarstwa, które w 2009 r. otrzymały już pomoc na restrukturyzację, a jedno gospodarstwo może złożyć jeden wniosek.

Już w przyszłym roku – od 5 do 25 stycznia 2010 – Agencja będzie przyjmować wnioski o pomoc w budowie lub modernizacji przedsiębiorstw przetwarzających produkty rolne na cele energetyczne – do wytwarzania bioenergii. Budżet konkursu wynosi ponad 24 mln euro. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu, do wyczerpania środków finansowych. Mają być składane w centrali ARR w Warszawie. Każdy przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek.

PAP