ARiMR wznowiła wypłacanie pieniędzy rolnikom

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła we wtorek wypłacanie unijnych pieniędzy na dopłaty bezpośrednie, a także na inwestycje realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Wypłaty były wstrzymane od początku stycznia na skutek decyzji ministra finansów o zmianie konta, na które mają być przekazywane środki z KE. Wcześniej unijne środki trafiały do Narodowego Banku Polskiego, teraz pieniądze na realizację Wspólnej Polityki Rolnej znajdują się na koncie w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak wyjaśniła PAP dyr. Aleksandra Szelągowska z ministerstwa rolnictwa, zmiana ta wynika z nowych regulacji zawartych w ustawie o finansach publicznych.

Jak wyjaśnił PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR, Agencja przekazała rolnikom we wtorek ok. 550 mln zł, z tego 135 mln w formie dopłat bezpośrednich i ok. 420 mln zł na działania realizowane w ramach PROW.

Do 19 stycznia Agencja wypłaciła 11,8 mld z PROW. W sumie z tego programu do rolników do końca grudnia 2009 r. trafiło 16,5 proc. środków przeznaczonych na ten cel. Polska otrzymała na jego realizację 17,2 mld euro.

W postaci dopłat bezpośrednich rolnicy dostali już 6,3 mld zł. Dotychczas otrzymało je ok. 765 tys. rolników czyli 55 proc. uprawnionych. Zgodnie z unijnymi przepisami, dopłaty do ziemi mogą być przekazywane do końca czerwca. W tym roku Agencja wyda na to 12,6 mld zł.

PAP