ARiMR wypłaciła rolnikom i przetwórcom żywności 10 mld zł z PROW

Ponad 10 miliardów zł wypłaciła rolnikom i przetwórcom żywności Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Najwięcej unijnych pieniędzy trafiło na wieś w ramach dopłat z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (tzw. ONW) – ponad 3,1 mld zł.

W tym roku Agencja zamierza przekazać beneficjentom jeszcze 2,2 mld zł – poinformowało w czwartek biuro prasowe ARiMR.

Jak podała Agencja, co roku wzrasta suma wypłacanych pieniędzy. W 2007 roku wypłacono ok. 180 mln zł; w roku ubiegłym do rolników trafiło już ok. 4,5 mld zł. W 2009 r. zaplanowano wydatkowanie 8 mld zł.

Najwięcej środków dostali rolnicy w formie dopłat ONW – 3,1 mld zł. Takie płatności otrzymuje rocznie ok. 750 tys. gospodarstw. Na renty strukturalne Agencja wydatkowała do tej pory 2,3 mld zł. Renty dostaje co miesiąc około 65 tys. rolników, którzy po ukończeniu 55 lat zdecydowali się na przekazanie gospodarstw następcom.

Na realizację tzw. programów rolno-środowiskowych (m.in. na rolnictwo ekologiczne) ARiMR wypłaciła z PROW 2007-2013 ponad 1,62 mld zł. Takie dopłaty przysługują rolnikom przez pięć lat.

Blisko 12 tys. rolników skorzystało z dofinansowania na modernizacje gospodarstw rolnych. Łącznie do inwestycji Agencja dopłaciła 1,24 mld zł. Pieniądze te rolnicy przeznaczyli głównie na zakup nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych.

Ponad 244 tys. zł Agencja wydała w postaci premii dla tzw. młodych rolników. 50 tys. zł przysługuje rolnikom rozpoczynającym pracę w swoim gospodarstwie rolnym. Dotychczas takie premie otrzymało 4885 rolników.

Natomiast niewiele pieniędzy trafiło do przetwórców z sektora rolno-spożywczego, chcących zmodernizować produkcję. Dofinansowanie w łącznej kwocie 39 mln zł dostało tylko 55 firm.

PAP