ARiMR wypłaciła 98,8 proc. płatności bezpośrednich za 2008 r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do 25 czerwca wypłaciła 98,86 proc. płatności bezpośrednich ponad 1 mln 403 tys. rolnikom ubiegającym się o takie dopłaty w 2008 r. – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Agencji.

Dotychczas Agencja z tytułu płatności bezpośrednich przekazała rolnikom ponad 8,55 mld zł, a wraz z płatnościami z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych (tzw. ONW) wypłaty wyniosły 10 mld zł.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, Agencja musi wypłacić 96 proc. płatności bezpośrednich za poprzedni rok – do końca czerwca 2009 r. Do 26 czerwca 2009 r. wydanych zostało 1 mln 416 tys. decyzji w sprawie przyznania płatności, co stanowi 99,8 proc. wszystkich obsługiwanych wniosków.

W przypadku pozostałych potencjalnych beneficjentów Agencja prowadzi postępowanie wyjaśniające, czy przysługują im dopłaty do ziemi. Jest to związane ze śmiercią wnioskodawcy i koniecznością ustalenia osoby dziedziczącej, lub z faktem, że o płatność na tę samą działkę rolną ubiega się kilku wnioskodawców.

Wypłaty dopłat bezpośrednich Agencja realizuje od 1 grudnia do 30 czerwca następnego roku.

PAP