ANR: ziemia stale drożeje

Ponad 15,6 tys. zł kosztował średnio hektar ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. W porównaniu z I kwartałem br. ziemia podrożała o 2 tys. zł, tj. o ok. 14 proc. – poinformowała w czwartek rzecznik Agencji Grażyna Kapelko.

Według danych ANR, w końcu czerwca br. średnia cena gruntów w drugim kwartale tego roku wyniosła 15 tys. 623 zł za 1 ha. W porównaniu z II kwartałem 2008 r. była ona droższa o ponad 3,7 tys. zł, czyli o ok. 32 proc. Agencja prognozuje dalszy wzrost cen ziemi.

W II kwartale tego roku ANR sprzedała w przetargach ponad 21 tys. gruntów, zawierając 2,8 tys. umów sprzedaży. Najwięcej – w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Ogółem w tym roku do rolników trafiło ok. 40 tys. hektarów. Plan na ten rok przewiduje sprzedaż 104 tys. ha.

Jak poinformował w czwartek PAP prezes ANR Tomasz Nawrocki, Agencja od kwietnia do czerwca br. zbyła więcej gruntów niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku (o 12 proc.), a także więcej niż w tym samym okresie 2008 r. (o 36 proc.). Zaznaczył, że zwykle najwięcej nieruchomości nabywanych jest pod koniec roku.

Według Nawrockiego, rolnicy chętnie kupują ziemię, zdając sobie sprawę, iż jej zasoby są ograniczone. Za zakupem ziemi przemawia fakt, że tylko do końca tego roku rolnicy mogą uzyskać preferencyjny kredyt na na ten cel. Prezes dodał, że Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o zgodę na dalsze kredytowanie zakupu gruntów, ale na razie nie ma decyzji w tej sprawie.

Jak zauważył szef ANR, ceny ziemi są zróżnicowane. Najdroższe gospodarstwa są tam, gdzie jest dobrze rozwinięte rolnictwo, tj. w województwach: śląskim (ponad 25,5 tys. zł), wielkopolskim (ponad 23 tys. zł) i kujawsko-pomorskim (22 tys. zł). Najtaniej można ją kupić w województwach: lubuskim (8,9 tys. zł), świętokrzyskim (11,1 tys. zł) i lubelskim (11,3 tys. zł).

Agencja najdrożej sprzedaje małe działki do 1 hektara, średnia uzyskana cena – to ponad 19 tys. zł za 1 ha. Wysokie ceny ANR uzyskuje także za nieruchomości duże, o powierzchni powyżej 100 ha (17 tys. zł za 1 ha).

Według danych na koniec czerwca tego roku w zasobie ANR jest 2,3 mln ha, z tego dzierżawionych jest 1,76 mln ha, tj. ok. 80 proc. agencyjnej ziemi. Ziemie te znajdują się głównie na terenie województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i mazursko-warmińskiego. Do rozdysponowania w formie sprzedaży lub dzierżawy Agencja ma 315,5 tys. ha gruntów.

PAP