Aby do marca

Aby do marca

Katastrofy nie będzie ale zagrożenie istnieje. Nadal nie wiadomo, czy grozi nam przekroczenie krajowej kwoty mlecznej. Wszystko rozstrzygnie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Przekraczać przyznany limit, czy ograniczać produkcję. Wielu rolników chciałoby już teraz znać odpowiedź na pytanie czy grożą im kary za przekroczenie kwoty mlecznej.

Anna Reps-Bednarczyk, ARR: mamy sytuację analogiczną jak była w zeszłym roku kwotowym. Również do końca nie było wiadomo, czy ten krajowy limit zostanie przekroczony, czy nie.

W tym roku również do ostatniej chwili nie będzie wiadomo czy limity zostaną przekroczone. Choć eksperci są umiarkowanymi optymistami.

Anna Reps-Bednarczyk, ARR: analizy, które robimy dotyczące wykorzystania krajowej kwoty mlecznej do końca roku kwotowego pokazują nam, że wykorzystanie ukształtuje się na poziomie 98 %.

Waldemar Broś, KZSM: sprawa się rozegra w ostatnim kwartale roku kwotowego czyli w pierwszych trzech miesiącach roku kalendarzowego. Jeżeli ta dynamika utrzyma się na obecnym poziomie to moim zdaniem przekroczenia kwot nie będzie.

A można mieć taką nadzieję, bo w okresie zimowym dostawy mleka do punktów skupu są nawet o jedną piątą niższe.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP