600 złotych za tonę wysokojakościowej pszenicy?

600 złotych za tonę wysokojakościowej pszenicy?

Zdaniem wielu to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe miesiące. Jakość zboża podczas tegorocznych żniw będzie bowiem fatalna. Sprawę ostatecznie pogorszyły ostatnie ulewne deszcze.

Żniwa się rozpoczęły, aby w wielu regionach kraju bardzo szybko się zakończyć. Deszcze skutecznie uniemożliwiają koszenie.

Wiesław Łopaciuk – Instytut Ekonomiki Rolnictwa „Mamy tydzień deszczu i żniwa praktycznie zostały przerwane. Deszcz oznacza pogarszanie się jakości ziarna”.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę wstępną prognozę zbiorów ziarna. Bez kukurydzy wyniosą one od 25 do 26 milionów ton, a to o 10% mniej niż przed rokiem. Z tymi szacunkami tym razem zgadza się federacja producentów. I mimo ulewnych deszczów nic tu się nie powinno zmienić.

mówi Rafał Mładanowicz – Krajowa Federacja Producentów Zbóż „Jeżeli chodzi o ilość i masę zbiorów, tu już nie powinno być drastycznych obniżek, to pod kątem jakości, to będą na prawdę duże cięcia”.

A jaki to będzie miało wpływ na ceny.

mówi Rafał Mładanowicz – Krajowa Federacja Producentów Zbóż „Ceny zbóż konsumpcyjnych będą na poziomie naprawdę, wydaje mi się, satysfakcjonującym producentów pomimo redukcji plonów”.

I tak tona konsumpcyjnego żyta powinna kosztować od 420 do 450 złotych, a wysokojakościowej pszenicy nawet 600 złotych. Zdaniem ekspertów szacunki organizacji rolniczych są bardzo prawdopodobne.

Wiesław Łopaciuk – Instytut Ekonomiki Rolnictwa „Jeżeli będzie mało ziarna jakościowego, to dobra pszenica konsumpcyjna może kosztować 600 złotych”.

To wszystko to oczywiście tylko prognozy i szacunki, które mogą, ale nie muszą się sprawdzić. I jeszcze jedno. W całej sprawie jedna rzecz jest całkowicie nie przewidywalna. Kursy walut. To one zadecydują między innymi o wysokości importu lub eksportu.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP