24 sierpnia kolejna edycja wsparcia na dodatkową działalność gospodarczą

Oficjalnie termin będzie podany dopiero w poniedziałek, ale już teraz wiadomo, że od 24 sierpnia rusza kolejna edycja wsparcia na dodatkową działalność gospodarczą. Wnioski będzie można składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji.

Leszek Pilaszek od kilkudziesięciu lat prowadzi gospodarstwo rolne, a od roku dodatkowo ma własną firmę.

Leszek Pilaszek – Stare Kozłowice „Mój areał to jest hektar 36 i nie jestem się w stanie z tego utrzymać i trzeba było coś myśleć innego. No i wpadłem na pomysł żeby coś zmienić.”

A ten pomysł to tartak obwoźny. Pan Leszek przyznaje, że nie udało by się go zrealizować gdyby nie unijne dotacje. Dokładnie mowa o wsparciu na dodatkową działalność pozarolniczą.

Leszek Pilaszek – Stare Kozłowice „Okazuje się dostałem. Sobie myślę szczęściarz – dostałem. I później potoczyło się już łatwo resztę wypełnianie dokumentów w Agencji też nie było problemów.”

Ale najważniejsze, że nie ma też problemów z klientami. Tartak na kółkach przynosi dochody. A o to przecież w programie „ Różnicowanie działalności w kierunku nierolniczym” chodzi. A pomysły jakie dzięki niemu można zrealizować mogą być bardzo różne.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa „Począwszy od usług agroturystycznych, turystycznych, budowlanych, mechanizacyjnych. No praktycznie cała paleta jest możliwa. Warto aby część rolników swoje dochody uzupełniała.”

Mogą to być na przykład usługi dla gospodarstw rolnych. Jest to dobry sposób na dorobienie, ale także lepsze wykorzystanie maszyn.

Maksymalnie można dostać na ten cel 100 tysięcy złotych. Ale warto pamiętać, że trzeba zainwestować dwa razy tyle. Agencja Restrukturyzacji zwraca połowę tak zwanych kosztów kwalifikowanych, do których nie zalicza się podatku VAT. A warunki jakie trzeba spełnić, aby ubiegać się o dotacje nie są trudne.

Edyta Wieczorkiewicz ARiMR „Gospodarstwo, w którym te osoby zamieszkują czyli rolnik, domownik lub małżonek musiało otrzymać tzw. płatności bezpośrednie, a sam rolnik musiał być co najmniej 12 miesięcy od złożenia wniosku ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS.”

Inwestycja musi być jednak przemyślana. Bo działalność gospodarczą trzeba prowadzić przez co najmniej 5 lat od podpisania umowy z Agencją.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP