Na dodatek

Stawiają głównie na usługi. Coraz więcej rolników decyduje się na prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej. Wnioski o dotacje na ten cel można składać jeszcze tylko do końca roku.

Państwo Hulin prowadzą dodatkową działalność pozarolniczą od kilkunastu lat. Dzięki unijnemu wsparciu planują rozwinąć firmę .

Ewelina Hulin – Naczęsławice: ze względu na coraz większe wymagania klientów, na większe reklamy na reklamy typu zdjęcia, stad wziął się pomysł żeby kupić ploter malujący do druku wielkoformatowego.

Bez trudu udało się wypełnić wniosek o przyznanie pomocy. Problemy zaczęły się dużo później. Bo aby zmienić sposób użytkowania budynku trzeba się zmierzyć z urzędniczą biurokracją.

Ewelina Hulin – Naczęsławice: najgorzej jest właśnie, że jak się zwraca do starostwa do działu budownictwa w tym momencie trzeba bardzo długo czekać na decyzje i w związku z tym trzeba było składać do Agencji prośbę o przedłużenie wyjaśnień.

Nie wszyscy jednak mają takie problemy. Wiele zależy od rodzaju inwestycji. Najłatwiej jest wtedy gdy w grę wchodzi kupno maszyn czy różnego rodzaju urządzeń.

Jadwiga Froelich – Grudynia Mała: w zeszłym roku złożyłam wniosek na inną działalność rolniczą. Jestem agentem ubezpieczeniowym. W tym roku zrealizowałam cały projekt. Mam nadzieję zakończyć projekt do świat i złożyć wniosek o płatność.

Maksymalna wysokość pomocy to 100 tysięcy złotych. Przysługuje ona jednak tylko tym, którzy zainwestują dwa razy tyle. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji z programu na różnicowanie działalności wypłaciła rolnikom blisko 100 milionów złotych.

Edyta Wieczorkiewicz – Dudek: jeżeli chodzi o termin zamknięcia naborów są jak gdyby dwa terminy. Graniczny termin to jest koniec tego roku czyli 31 grudnia.

Może się jednak zdarzyć, że przyjmowanie wniosków zakończy się wcześniej gdy wyczerpana zostanie pula środków przyznana dla danego regionu. Dokumenty o przyznanie dotacji można jeszcze składać w dziewięciu województwach.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP