Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej

Najpierw grupy producenckie dopiero potem zakłady przetwórcze. Za dwa tygodnie Agencja Restrukturyzacji rozpocznie przyjmowanie wniosków na „zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”.

To już kolejna edycja wsparcia dla firm zajmujących się przetwórstwem artykułów rolnych. W sumie do końca 2013 jest dla nich przewidziane prawie 4 miliardy złotych.

Tomasz Kołodziej – prezes ARiMR „Szacujemy, że mamy tam jeszcze do dyspozycji około 1 miliarda 800 do 2 miliardów złotych”.

W tym roku do rozdysponowania będzie miliard złotych. Pytanie tylko na co można przeznaczyć te pieniądze?

Edyta Wieczorkiewicz – ARiMR „Koszty kwalifikowane obejmują budowę, remonty, modernizację wszelkiego rodzaju budynków tworzących infrastrukturę techniczną dla przetwórstwa, maszyny, wyposażenie, sprzęt, instalacje tego sprzętu”.

W pierwszej kolejności o wsparcie będą mogły ubiegać się grupy producenckie oraz utworzone przez nie spółki czy spółdzielnie. Wnioski będą przyjmowane od 12 sierpnia do 8 września. Dopiero potem do gry wejdą pozostałe firmy. Czyli małe i średnie przedsiębiorstwa oraz zakłady zatrudniające do 750 pracowników lub osiągające dochód nie przekraczający 200 milionów euro rocznie.

Dofinansowanie może wynieść od 100 tysięcy do 20 milionów złotych. I w zależności od wielkości zakładu jest to od ¼ do połowy poniesionych kosztów inwestycji.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP