Zmodernizować drogi

Zmodernizować drogi

Szansa dla wiejskich samorządów. Wojewoda lubelski ogłosił kolejny nabór wniosków na budowę lub modernizację dróg. W ubiegłym roku zainteresowanie tzw. schetynówkami było ogromne, ale tylko 1/4 wniosków mogła liczyć na pozytywne rozpatrzenie. W tym roku ma być lepiej.

Mieszkańcy Ignacowa w gminie Wojciechów będą mieli nową ponad kilometrową drogę sfinansowaną z rządowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Właśnie rozpoczął się jej remont.

Wójta nie trzeba było przekonywać do działania. Tym bardziej że remonty dróg w połowie są finansowane przez państwo, a w połowie przez powiat lub gminę.

Jan Czyżewski, wójt Wojciechowa: około 40% dróg w gminie Wojciechów wymaga modernizacji ale również budowy.

Samorządowcy są zainteresowani programem. W ubiegłym roku do urzędu wojewódzkiego wpłynęło blisko 200 wniosków. Udało się wyremontować 160 km dróg.

Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski: środki, którymi dysponowaliśmy były wielokrotnie mniejsze. Szczerze mówiąc po oszczędnościach poprzetargowych możemy powiedzieć, że co czwarty wniosek został załatwiony pozytywnie.

W ubiegłym roku województwo lubelskie otrzymało 62,5 mln złotych , w tym roku kwota ta będzie wyższa o 4 mln. Przyjmowanie wniosków będzie prowadzone od 1 września.

Anna Kurzępa/OTV Lublin rolna.tvp.pl