Zmiany w programie dla młodych rolników

Większa pomoc, a wymagania mniejsze. Resort rolnictwa zapowiada korzystne zmiany w programie dla młodych rolników. Kto i kiedy będzie mógł ubiegać się o wsparcie na tak zwane ułatwienie startu?

Nie 50 a 75 tysięcy złotych. Na takie wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy dopiero zamierzają przejąć lub kupić ziemię. A to nie koniec zmian.

Obniżona została także poprzeczka dotycząca powierzchni gospodarstwa.

Dotychczas trzeba było mieć średnią wojewódzką lub krajową. Teraz wystarczy tylko ta ostatnia czyli ponad 10 hektarów.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: we wszystkich województwach gdzie średnia krajowa jest wyższa niż 10,15 to obowiązuje 10,15 natomiast te województwa, które mają niższą średnią powiedzmy 6 ha czy 7 mają do 3 lat na dojście do tej średniej 10,15.

Taki jak dotychczas pozostanie za to wymóg spełnienia tak zwanych kwalifikacji zawodowych. Osoby bez wykształcenia rolniczego będą miały tylko 3 lata na jego uzupełnienie.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: w zasadzie w każdym województwie bez problemów można uzupełnić te kwalifikacje na poziomie policealnym czy zaocznym trybie i tutaj w ciągu 2 lat bez problemu można to uzupełnić.

Zgodnie z zapowiedziami resortu rolnictwa termin składania wniosków o przyznanie wsparcia ma być znany najpóźniej do pierwszego września.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP