Zmiana warty

Unijna komisarz do spraw rolnictwa – Mariann Fischer Bole zakończyła swoją kadencję. Jej fotel zajmie Rumun – Dacian Ciolos. Wczoraj Parlament Europejski zaakceptował skład nowej Komisji Europejskiej, która oficjalnie może rozpocząć prace.

To była bardzo aktywna kadencja. Marian Fischer Bole nie bała się zmian. Zasłynęła z kilku mało popularnych decyzji. Dunka, mimo protestów rolniczych, doprowadziła między innymi do reformy rynku cukru i wina.

Za jej kadencji ruszył także program „owoce w szkole” i uproszczono unijne przepisy dotyczące jakości owoców i warzyw. Jakie będą efekty jej działań? Na to trzeba będzie jeszcze poczekać, bo wiele decyzji skutkuje zmianami za kilka lat.

A jaka będzie polityczna przyszłość Marian Fischer Boel. Była komisarz wspominała w wywiadach prasowych, a także na swoim blogu prowadzonym na stronach Komisji, że chce wrócić do prowadzenia gospodarstwa i poświęcić więcej czasu rodzinie.

Na to nie będzie miał czasu jej zastępca Dacian Ciolos, przed którym nie łatwa kadencja. Wprawdzie Rumun został bardzo pozytywnie oceniony zarówno europarlamentarzystów, ale musi jeszcze zjednać sobie farmerów.

Ciolos zapowiedział, że będzie zabiegał o utrzymanie finansowania Wspólnej Polityki Rolnej na obecnym, wysokim poziomie.

Anna Katner Redakcja Rolna TVP