Coraz goręcej na krajowym rynku zbóż. Surowiec konsumpcyjny drożeje, a ceny paszowego spadają. A wszystko rozbija się o jakość dostarczanego przez rolników ziarna. Na polach wciąż pozostaje około 30 procent zasiewów. Ale największy problem mają ci, którzy wciąż jeszcze czekają z koszeniem.
Kapryśna pogoda sprawiła, że pszenica zebrana zanim przyszły duże deszcze miała odpowiednią liczbę opadania, ale nie miała dobrej gęstości – teraz jest odwrotnie. Już wiadomo, że większość tego ziarna, które pozostaje na polach jest tak porośnięte, że nie będzie nadawało się na mąkę.
A czy będzie nadawała się na pasze? Na to pytanie na razie nikt nie umie odpowiedzieć. Jedno jest dzisiaj pewne – coraz mniejsze ilości wysokojakościowej pszenicy konsumpcyjnej sprawiają, że jej ceny idą mocno w górę. Jeszcze w piątek maksymalna stawka za tonę sięgała 780 złotych, dzisiaj za surowiec dostarczony do polskich portów można uzyskać nawet 830 złotych. Im dalej na południe, tym jest taniej, ale i tu stawki wzrosły przynajmniej o 30 złotych za tonę.
Tymczasem coraz większa dostępność pszenicy paszowej sprawia, że jej ceny spadają. W zeszłym tygodniu był to skok o 80, dzisiaj o kolejne 20 złotych za tonę. Jednak i tak pozostaje ona najchętniej kupowanym zbożem. Tona w magazynie sprzedającego kosztuje maksymalnie 590 złotych.
Duża dostępność żyta paszowego i pszenżyta sprawiają, że coraz trudniej sprzedać to ziarno po oczekiwanych stawkach. Popyt na pszenżyto jest tak bardzo ograniczony, że jeśli w ubiegłym tygodniu za tonę płacono ponad 600 złotych, to dzisiaj można się spodziewać najwyżej 530 złotych.
-
Pszenica konsumpcyjna – ceny w kraju w magazynie sprzedającego:
- południe – 750 – 760 zł/t
- centrum – 760 – 780 zł/t
- północ – 790 – 800 zł/t
-
Pszenica paszowa – ceny w kraju w magazynie sprzedającego:
- południe – 550 – 570 zł/t
- centrum – 570 – 580 zł/t
- północ – 580 – 590 zł/t
-
Zboża – ceny w kraju w magazynie sprzedającego:
- żyto konsumpcyjne – 530 – 580 zł/t
- żyto paszowe – 420 – 460 zł/t
- pszenżyto – 500 – 530 zł/t
- owies paszowy – 330 – 400 zł/t
Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź