Z ręki do ręki

Z ręki do ręki

Stacja Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Szczecinku będzie sprzedana pracownikom i rolnikom-zdecydowało Ministerstwo Skarbu. Taka prywatyzacja to ewenement w polskim rolnictwie, bo w ten sposób będą sprywatyzowane w tym roku zaledwie 3 firmy.

SHiUZ w Szczecinku to jedna z najnowocześniejszych tego typu stacji hodowli w Europie. Rocznie sprzedaje prawie 2 mln porcji nasienia najlepszych knurów i buhajów. Firma przynosi spore zyski. Ale akcje będą mogli kupić tylko pracownicy i rolnicy

Wiesław Drewnowski: nie ma nic lepszego niż to, że osoby zainteresowane są właścicielami. Czyli ci co pracują i ci co korzystają z tych usług.

Rolnicy i pracownicy dostaną za darmo 30 % akcji. Resztę muszą dokupić. Prawo do nich mają osoby z minimum 2 –letnim stażem pracy oraz rolnicy którzy korzystali z usług SHiUZ-u w ciągu ostatnich 2 lat, w sumie około 50 tys. osób.

Ryszard Lewandowski: rolników i inne firmy zainteresowane, uważam, że jest to najlepsza z możliwości i zachęcam wszystkich rolników do skorzystania z tej możliwości.

Na razie nie wiadomo ile będą warte akcje, firma zostanie dopiero wyceniona, ale nikt nie ma wątpliwości, że warto w nią zainwestować. Pracownicy cieszą się również dlatego, że zostaną utrzymane obecne programy hodowlane.

Elżbieta Misiak: nadal zostaną utrzymane miejsca pracy. Dalej będziemy pracować w tej samej formie. Niewiele się zmieni pod względem właściciela, bo my też będziemy swój udział w tej spółce.

Aby sprywatyzowana firma pozostała w rękach pracowników i rolników, Ministerstwo Skarbu wprowadziło ograniczenia w obrocie akcjami: inwestor zewnętrzny będzie mógł je kupić dopiero po 10 latach.

Andrzej Kisiel/OTV Koszalin Redakcja Rolna TVP