Z jakich elementów składa się ekstruder do zbóż?

ekstruder do zboza

Praca rolnika nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też powstaje dużo rozwiązań, które mają ułatwić i usprawnić pracę na gospodarstwie. Jednym z takich ułatwień są maszyny do ekstruzji. Ekstruder przeznaczony jest do obróbki mechaniczno-termicznej mączek rybnych, zbóż , roślin strączkowych oraz odpadów z przemysłu rolno spożywczego w celu uzyskania składników do dalszej produkcji np. pasz lub oleju. 

Jak działa ekstruder do zbóż?

Ekstruder do zbóż to urządzenie, które przeznaczone jest do obróbki suchych i sypkich materiałów, takich jak zboża i rośliny strączkowe. Jego zadaniem jest pomoc w przygotowaniu paszy dla zwierząt. Jego budowa jest dosyć prosta. Głównym elementem konstrukcyjnym jest korpus. Składają się na niego modułowy cylinder z koszem zasypowym. W komorze urządzenia znajduje się ślimak, napędzany przekładnią pasową. Esktruder jest zasilany elektrycznie. Do jego budowy najczęściej wykorzystuje się stal. Jest on specjalnie hartowana, by być odporną na ścieranie. Zboże w ekstruderze przebywa kilkadziesiąt sekund. Początkowo ekstruder miesza, zagęszcza i ściana surowiec z kosza zasypowego. W dalszej kolejności surowiec jest upłynniany, uplastyczniany i obgotowywany. Na końcu masa tłoczona jest pod dużym ciśnienie przez otwory znajdujące się w końcowej częśći cylindra. 

Do czego wykorzystywane są ekstrudery?

Ekstrudery do zbóż to jedno z podstawowych urządzeń na wielu gospodarstwach. Są proste w obsłudze i każdy po odpowiednim przeszkoleniu może się nimi posługiwać. Jest to urządzenie, które można łatwo dostosować do obróbki różnych surowców. Z powodzeniem można w nim mielić zboże, takie jak kukurydzę czy jęczmień. Jest więc urządzeniem uniwersalnym i wydajnym. Wykorzystuje się go w gospodarstwach, którym zależy na odpowiednim karmieniu zwierząt. To idealne urządzenie, pomocne w produkowaniu własnej paszy dla zwierząt. Budowa urządzenia sprawia, że obróbka surowca nie pozbawia go właściwości odżywczych. Dzięki niemu zwiększa się wartość odżywczą paszy, poprzez zmniejszenie ilości włókna.