Wyrok przeciwko GMO w USA

Amerykański sąd federalny w San Francisco, w Kalifornii zakazał uprawy genetycznie modyfikowanej odmiany buraków cukrowych do momentu rozstrzygnięcia, jaki wpływ mają one na środowisko.

To szok dla tamtejszych farmerów, bo transgeniczne buraki, obok kukurydzy i soi, są bardzo popularną uprawą za oceanem.

Amerykański sędzia Jeffrey White to nowy guru ekologów. Rozstrzygał w sprawie wniesionej przez organizacje przeciwko amerykańskiemu Departamentowi Rolnictwa.

Wyrok – nakazujący wstrzymanie upraw genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych – jest druzgocący dla amerykańskiej branży cukrowniczej. Jeszcze tegoroczny zbiór będzie legalny i surowiec trafi do przetwórni. Ale nowych zasiewów GMO nie będzie do czasu kiedy ministerstwo rolnictwa uzupełnieni dokumentację i badania dotyczące uprawy transgenicznych buraków.

A to może zająć departamentowi nawet dwa lata – uważają eksperci, chyba że urzędnicy znajdą jakieś polubowne wyjście z sytuacji, tak by rolnicy nie musieli rezygnować z upraw. Na to na razie się jednak nie zanosi. Plantacje genetycznych buraków cukrowych zajmują aż 400 tysięcy hektarów, ich wartość to prawie półtora miliarda dolarów.

Według przedstawicieli branży zamiana ich na konwencjonalne odmiany będzie bardzo trudna, nie wiadomo także, czy rynek jest w stanie zabezpieczyć odpowiednią ilość materiału siewnego.

Anna Katner Redakcja Rolna TVP