Wspólna Polityka Rolna

W jednym unijni ministrowie są zgodni – Wspólna Polityka Rolna wciąż powinna się ona opierać na dwóch filarach, czyli bezpośrednim wsparciu producentów oraz finansowaniu programów rolno-środowiskowych. Reszta – czyli wielkość budżetu i sposób rozdzielania pieniędzy, to już pole do dyskusji…bardzo burzliwej dodajmy.

„To będzie prawdziwa walka”- mówiła po nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa niemiecka szefowa resortu Ilse Aigner. Te słowa nie pozostawiają wątpliwości w jakiej atmosferze będą się toczyły negocjacje o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

Od kwietnia do czerwca odbyły się publiczne konsultacje, które mają pomóc Komisji Europejskiej w przygotowaniu strategii. Dacian Ciolos – komisarz do spraw rolnictwa do końca listopada ma przedstawić plan Brukseli.

Dacian Ciolos – unijny komisarz ds. rolnictwa: „Dwa filary Wspólnej Polityki Rolnej muszą nam pomóc w osiągnięciu celów. Dla mnie najważniejsze to żywność, wykorzystanie naturalnych źródeł energii i zarządzanie gruntami. Jednak jaką mamy pewność, że instrumenty, którymi dysponujemy wystarczą, by zmierzyć się ze wszystkimi wyzwaniami”.

Jednak, żeby dokonać zmian, trzeba działać wspólnie, a jedności ministrom brakuje. Większość państw przyjęła zasadę, że broni własnych interesów finansowych.

Anna Katner Redakcja Rolna TVP