Węgrzy nie chcą sprzedaży gruntów obcokrajowcom

Węgrzy nie chcą sprzedaży gruntów obcokrajowcom

Ziemi obcym nie oddamy – mówią Węgrzy – i chcą przedłużyć zakaz sprzedaży gruntów obcokrajowcom. Zagraniczni inwestorzy już w przyszłym roku mieli uzyskać prawo do nabywania ziemi, ale ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany legislacyjne, które mają przedłużyć embargo do 2014 roku.

Węgry wchodząc do Unii wynegocjowały okres ochronny na zakupu ziemi rolniczej przez cudzoziemców. Przewidziano, że potrwa on do 2011 roku.

Parlament, na ostatniej sesji przed wyborami przyjął dekret upoważniający rząd do ubiegania się w Brukseli o przedłużenie embarga o cztery lata. Nowy minister rolnictwa Sandor Fazekas w wywiadzie dla agencji Reuters zapowiedział, że pierwszeństwo w nabywaniu ziemi rolnej będą mieli rodzimi inwestorzy i państwo.

Nawet wtedy, gdy rynek nieruchomości rolnych zostanie otwarty, rząd będzie kontrolował przejęcia w tym sektorze, by nie doszło do spekulacji- zapowiedział Fazekas.

„Nie oznacza to, że będziemy blokować zakup każdego kawałka ziemi. Jeśli będzie ona nabywana, po to, żeby ja uprawiać, nie będziemy interweniować.”

Anna Katner Redakcja Rolna TVP