Wcześniejsze świadczenia z KRUSU

Kto nie ma szans na renty strukturalne może ubiegać się o wcześniejsze świadczenia z KRUSU. Problem w tym, że także w tym przypadku poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko.

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o wcześniejsze emerytury muszą spełnić trzy podstawowe warunki. Po pierwsze powinni mieć ukończone 55 lat w przypadku kobiet, 60 w przypadku mężczyzn. Druga istotna sprawa to całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. I ostatni warunek, jak się okazuje najtrudniejszy do spełnienia, to trzydziestoletni staż ubezpieczenia rolniczego.

Maria Lewandowska – KRUS „Z tego powodu już odnotowujemy w porównaniu do 2008 roku spadek wniosków o przyznanie wcześniejszej emerytury o co najmniej 1/3.”

Na zmianie przepisów najbardziej stracili tak zwani dwuzawodowcy, którzy mają liczone okresy składkowe zarówno w KRUSIE jak i w ZUSIE. Wielu rolnikom brakuje odpowiedniego stażu ubezpieczenia, bo zbyt późno przejęli gospodarstwa. Teraz z kolei nie mogą ich przekazać młodszym, a to nie przyczynia się do szybszej wymiany pokoleń.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP