W rentach bez zmian

Obietnice z początku ubiegłego roku do tej pory nie zostały spełnione. Czy i kiedy rozpocznie się nabór wniosków na renty strukturalne? Resort rolnictwa milczy a rolnicy czekają.

Na początku ubiegłego roku okazało się, że pula środków na renty strukturalne została wyczerpana. Resort rolnictwa zapewniał jednak, że pieniądze można przesunąć z innych działań. Na obietnicach i zapowiedziach się skończyło, a na renty strukturalne wciąż czekają młodzi i starsi rolnicy.

Damian Deszczka – Rzymkowice: rolnicy czekają na taki program już bardzo długi czas, obiecują nam te renty obiecują i dalej nie ma.

Janina Plebankiewicz – Rusocin: chcemy przekazać dla syna na razie czekamy, jakie będą warunki i w ogóle wszystko.

Jedno jest pewne nowe renty strukturalne trudniej będzie dostać. Pierwsza poprzeczka to wielkość gospodarstwa.

W województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim trzeba mieć co najmniej 3 hektary ziemi. W pozostałych już 6. Osoba przejmująca gospodarstwo musi mieć jednak gospodarstwo o powierzchni średniej krajowej lub wojewódzkiej.

Ale nawet spełnienie tych wymagań nie gwarantuje otrzymania świadczeń. Wszystko zależy od tego ile osób się po nie zgłosi.

Janina Plebankiewicz – Rusocin: no opłaca się czekać bo renta z KRUSU jest mniejsza a ta jest większa. Nie tam może wiele dużo ale jest większa.

Problem w tym, że nie wiadomo jak długo trzeba będzie czekać. Resort rolnictwa zapewnia, że prace nad nowelizacją przepisów trwają. Przyjmowania wniosków najwcześniej można się spodziewać na początku drugiej połowy roku.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP