Ubezpieczenia rolnicze będą obowiązkowe?

Ubezpieczenia rolnicze będą obowiązkowe?

Obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze stają się koniecznością – takie są wnioski z powodzi. W krajach Unii Europejskiej obowiązują regulacje prawne, które mówią, że jeżeli rolnicy nie są ubezpieczeni, to w wypadku klęsk żywiołowych otrzymują mniejszą pomoc.

Komisja Europejska może jednak odstąpić od tego wymogu – obowiązującego od tego roku. Minister rolnictwa Marek Sawicki wysłał w tej sprawie zapytanie do Brukseli w ubiegły wtorek.

Gdyby jednak stało się inaczej, to pomoc udzielana w wypadku klęsk żywiołowych jest obniżana o połowę, jeżeli powierzchnia upraw i pogłowie są ubezpieczone poniżej 50 procent. Stąd tak ważne są powszechne ubezpieczenia rolnicze.

Prace nad nowymi regulacjami prawnymi w sprawie ubezpieczeń rolniczych są już zaawansowane. Zdaniem ministra Sawickiego, obowiązkowe ubezpieczenia pozwolą zgromadzić tyle środków, że w przyszłości problemów z odszkodowaniami już nie będzie. Chodzi o pieniądze rzędu ponad 2 miliardów złotych. Szacuje się, że po tegorocznej powodzi odszkodowania dla rolników nie przekroczą tej sumy.

IAR