Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Do podziału jest ponad miliard złotych. Przypominamy, że jeszcze tylko dziś można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.

Do tej pory do regionalnych oddziałów Agencji restrukturyzacji wpłynęło ponad 4000 wniosków.

Edyta Wieczorkiewicz, ARiMR: jest to wydaje mi się dużo, ponieważ w całym naborze zeszłego roku mieliśmy 4 tysiące 900 wniosków, czyli już mamy prawie tyle co w zeszłym roku, a jeszcze do końca dnia oczekujemy dużego napływu.

Niektórzy przedsiębiorcy ze złożeniem wniosków czekali niemal dom ostatniej chwili. Tak jak Wojciech Cieślikowski, który inwestuje w restauracje i chce zatrudnić trzy osoby.

Wojciech Cieślikowski: trzeba cierpliwości, zbieranie, szukanie dokumentów, trochę biegania jest.

Wnioskodawcy występują najczęściej o przyznanie dofinansowanie na stworzenie dwóch miejsc pracy w rozwijanym lub nowo tworzonym mikroprzedsiębiorstwie. Według urzędników zainteresowanie programem jest duże bo dość szybko można dostać spory zastrzyk pieniędzy.

Włodzimierz Wojtaszek, ARiMR Łódź: 100 tysięcy to wydaje mi się, że jest to kwota znacząca. Tym bardziej, że można uzyskać dofinansowanie na trzy miejsca pracy, uzyskać refundację na 300 tysięcy złotych.

W pierwszej kolejności na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy z gmin o wysokim poziomie bezrobocia a niskim dochodzie na jednego mieszkańca.

Edyta Wieczorkiewicz, ARiMR: w tych, województwach, w których przekroczony zostanie limit, czyli wnioski będą opiewały na kwotę większą niż 100% limitu województwa, będziemy musieli rozpatrywać wnioski zgodnie z kolejnością wynikającą z rankingu. Wtedy może się zdarzyć, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy.

Dokumenty można składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub wysłać przesyłką rejestrowaną.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP