Trzy kraje zapłacą za przekroczenie limitów

Trzy kraje zapłacą za przekroczenie limitów

Tylko trzy kraje zapłacą kary za przekroczenie limitów produkcji mleka w sezonie 2009/2010. Dane Komisji Europejskiej potwierdzają gwałtowne wyhamowanie produkcji oraz kryzys branży we Wspólnocie.

Dania, Holandia oraz Cypr. Jedynie te trzy kraje przekroczyły swoje narodowe limity. W sumie będą musiały wpłacić do unijnego budżetu 19 milionów euro.

Dużo? Raczej, nie. W zeszłym roku grzywny w całej Wspólnocie wyniosły 99 milionów euro. Jeszcze rok wcześniej było to 340 milionów.

Statystyki potwierdzają to o czym mleczarze mówią od dawna: branża przeszła bardzo poważny kryzys. W sezonie 2009/2010 spadła produkcja mleka w całej Unii Europejskiej. Rekordowe ponad 20% tąpnięcia zanotowali Litwini, Węgrzy i Słowacy. W Polsce było to „tylko” niecałe cztery i pół.

Sławomir Hardej – OSM Sokołów Podlaski: Wpłynęły na to różne czynniki. Zła pogoda spowodowała, że było mało pasz, a do tego wielu rolników zrezygnowało z produkcji.

Jaki będzie ten rozpoczęty 1 kwietnia sezon? Zdaniem mleczarzy kwot po raz kolejny nie przekroczymy. Ale sytuacja powoli się zmienia.

Edward Bajko – OSM Radzyń Podlaski: W Polsce i Europie powoli widać, że produkcja wzrasta. To już koniec wyhamowywania.

Z ostatnich danych wynika również, że w kraju stopniowo maleje liczba rolników specjalizujących się w produkcji mleka.

Zbigniew Urny – Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka: Z jednej strony mamy do czynienia ze spadkiem liczby dostawców, z drugiej ze wzrostem produkcyjności krów, ale wciąż nie jesteśmy gotowi wykonać limitów.

Agencji Rynku Rolnego poinformowała właśnie, że wykorzystanie krajowej kwoty za 6 miesięcy wynosi 51%. A przed nami zima i sezonowe wyhamowanie produkcji.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP