Truskawki: ledwie się zaczęły już się kończą

Truskawki: ledwie się zaczęły już się kończą

Na truskawki czekamy z utęsknieniem dlatego że jest to pierwszy owoc jakim może cieszyć po zimie. Tymczasem w tym roku radość nie jest pełna ponieważ owoców jest mało, są nie najlepszej jakości i na dodatek ledwie się zaczęły już się kończą.

Producenci i konsumenci z nostalgia wspominają rok ubiegły, kiedy to można było nacieszyć się dobrej jakości truskawkami. Niestety jest to delikatny owoc bardzo wrażliwy na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a te w tym roku były wyjątkowo dla truskawek niekorzystne.

Wiele plantacji zostało zalanych i cześć krzaków zgniła, tam gdzie nie było podstopień zbiory również nie są najlepsze.

Andrzej Pelikan – rolnik, Wilkowiecko, gmina Opatów: „ Z początku było zimno, potem przygrzało ponad 30 stopni. Zaczęły drobne dojrzewać, no jak zaczęły dojrzewać, to duże nie urosną truskawki. A tu chodzi o to, by były jak największe”.

Mirosław Szewczuk – rolnik, Wilkowiecko, gmina Opatów: „Dużo kwiatków na krzakach się nie zapyliło, mało jest owoców i zimno jest. Nie dojrzewają. Jakość tej truskawki jest nie za dobra. Nie rosną. Kwaśnawy smak mają.” Jakość i ilość truskawek ma oczywiście wpływ na cenę. W rejonie częstochowskim, który jest małym zagłębiem truskawkowym w detalu truskawki są dwa razy droższe niż rok temu.

Mirosław Szewczuk – rolnik, Wilkowiecko, gmina Opatów: „W tej chwili jest 7 – 8 złotych. 3 dni temu koszyczek był po 4 – 5.”

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do tego, że sezon truskawkowy rozpoczyna się pod koniec maja i kończy w połowie lipca. Tymczasem tegoroczne zbiory zaczęły się w czerwcu i już się powoli kończą.

Mirosław Szewczuk – rolnik, Wilkowiecko, gmina Opatów: „W detalu ja tu miałem 8 – 7 złotych. W hurcie różnie – 5 – 6 złotych. W innych rejonach słyszałem, że było taniej.”

Według prognoz najbliższe dni mają być słoneczne, dzięki czemu w końcu sezonu możemy doczekać się wreszcie dużych i smacznych truskawek.

Grzegorz Mach/OTV Katowice Redakcja Rolna TVP