Terminowy zawrót głowy

Terminowy zawrót głowy

Zalesić łatwo, dużo trudniej zapamiętać wszystkie ważne terminy. Rolnicy którzy korzystali z programu muszą w odpowiednim czasie złożyć wnioski o płatność. Kto powinien zgłosić się do Agencji Restrukturyzacji już dziś, a kto ma jeszcze na to czas?

17 maja upływa podstawowy termin złożenia wniosków o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. Obowiązuje on rolników, którzy posadzili las od wiosny 2007 roku do wiosny ubiegłego roku.

Franciszek Kadzik, ARiMR: ci rolnicy, którzy zalesienia wykonali albo jesienią 2009 roku albo obecnie są zobowiązani złożyć oświadczenie o wykonaniu zalesienia najpóźniej do 20 maja bieżącego roku.

To gwarantuje wypłatę pieniędzy na pokrycie kosztów zalesiania oraz pozostałe płatności.

Rolników, którzy posadzili las w poprzedniej edycji programu czyli od wiosny 2005 roku do wiosny 2007 obowiązują już inne terminy. Na złożenie wniosku o płatność mają czas od 1 czerwca do 15 lipca.

Ci którzy zalesili pola dokładnie 5 lat temu muszą przekwalifikować uprawy.

Franciszek Kadzik, ARiMR: tego przekwalifikowania dokonują starostowie z urzędu, ale gdyby się zdarzyło, że tego dokumentu nie otrzymają rolnicy do połowy roku to powinni upomnieć się o ten dokument w starostwach.

Tylko przekwalifikowanie gruntów rolnych na leśne gwarantuje wypłatę kolejnych rat premii zalesieniowej.

Ostatni termin wart zapamiętania, to czas od pierwszego czerwca do 31 lipca. Wtedy będzie można składać wnioski o zalesianie. Aby przygotować dokumenty pierwsze kroki trzeba skierować do najbliższego nadleśnictwa.

Marian Pigan, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych: nadleśniczy korzystając z doświadczenia, które ma jak też znając procedury jest zobowiązany do pomocy w sporządzeniu planu zalesiania.

Pod zalesianie można przeznaczyć tylko te grunty, które są do tego przewidziane w palnie lub studium zagospodarowania przestrzennego gminy.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP