Straty w kukurydzy

Straty w kukurydzy

Pogoda pokrzyżowała plany plantatorom kukurydzy. Śnieg i deszcz nie tylko opóźniły i poważnie utrudniły trwające już zbiory. Na domiar złego ziarno jest wilgotne, co sprawia że rolnicy będą musieli ponieść dodatkowe koszty suszenia.

W gospodarstwie Bogdana Baryło z Medyki zbiory już trwają. Z przerwami spowodowanymi złą pogodą, specjalny kombajn co kilka dni wjeżdża w pole.

Do zebrania jest sporo, bo ponad 4 hektary co biorąc pod uwagę nie najlepszą w tym roku wydajność – powinno dać jakieś 20 – 25 ton ziarna. Choć ze zbytem nie ma większych problemów właściciel gospodarstwa narzeka.

Bogdan Baryło, plantator kukurydzy z Medyki: cena jest w tym roku katastrofalna, a zbiory średnie. Zła pogoda była.

To dopiero początek skupu a na Podkarpaciu średnia cena to 430 złotych za tonę. Po doświadczeniach ubiegłego roku gdy ceny cały czas spadały rolnicy boją się że będzie jeszcze gorzej.

Jerzy Fedyna, ODR w Przemyślu: opady deszczu, które trwająmogą wpłynąć na zwiększenie kosztów, zmniejszenie zbiorów i nakładów związanych z suszeniem ziarna

Na Podkarpaciu uprawy kukurydzy zajmują ponad 11 tysięcy hektarów. Większość z nich to tak zwane mieszanki średniowczesne zbierane właśnie w połowie października z przeznaczeniem na ziarno.

Beata Wolańska/OTV Rzeszów Redakcja Rolna TVP