Słodka transakcja

Jest zgoda na kupno największej polskiej cukrowni w Glinojecku przez niemiecki koncern Pfeifer und Langen. Dzięki tej transakcji powstanie drugi co do wielkości gracz na krajowym rynku cukru.

Właścicielem cukrowni w Glinojecku jest koncern British Sugar, który po ostatnich inwestycjach w Hiszpanii uznał, że pozbędzie się swojej jedynej fabryki w Polsce. Aby sfinalizować umowę potrzebna była zgoda urzędu antymonopolowego.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostatecznie uznał , że transakcja „nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji”. A w efekcie na rynku cukru dojdzie do sporych przetasowań. Po 20 letniej obecności znikną z niego Brytyjczycy. A drugim co wielkości graczem staną się Niemcy z Pfeifer und Langen.

Janusz Pierun – Pfeifer und Langen: dochodzi do bardzo dużej koncentracji produkcji. My jako firma o 140 letniej tradycji chcemy ustabilizować naszą pozycję i w związku z tym ta decyzja o inwestycji w Polsce.

Zakładu w Glinojecku może produkować 151 tysięcy ton cukru rocznie. To, aż 11% limitu narodowego. Koncern Pfeifer und Langen planuje teraz wybudować tam instalację do przerobu cukru trzcinowego.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP