Ruszył próbny spis rolny

Ruszył próbny spis rolny

Przez najbliższy tydzień rachmistrzowie odwiedzą gospodarstwa w 4 losowo wybranych gminach w Polsce. Próbny spis organizuje Główny Urząd Statystyczny przy współpracy samorządów. Właściwe liczenie mieszkańców polskiej wsi rozpocznie się 1 września przyszłego roku.

Rutki to gmina typowo wiejska. ¾ jej powierzchni zajmują grunty rolne. Większość gospodarstw specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego.

Nikt tu nie zabiegał o organizację spisu – gminę wytypowali eksperci z Głównego Urzędu Statystycznego.

Tadeusz Zelwerowicz – wójt gminy Rutki: emocji żadnych tu niema. Zostaliśmy wyznaczeni i mamy tą robotę zrobić.

Do próbnego spisu wytypowano jeszcze trzy gminy : Gniezno, Kamień i Kołobrzeg. To pozwoli na test nowoczesnego systemu, który posłuży do liczenia wszystkich mieszkańców wsi w Polsce w przyszłym roku.

Wiesław Łagodziński, Główny Urząd Statystyczny: ten spis jest bardzo nowoczesny, on jest oparty o administracyjne źródła danych. Po raz pierwszy jest spis, który nie ma kartki papieru. Rachmistrz który do nas przychodzi ma tylko urządzenie trochę większe od telefonu komórkowego, na którym się pojawia obrazek formularza.

Liczenie milionów gospodarstw rolnych w całym kraju to wyzwanie nie tylko dla urzędników. Powszechny spis rolny nie uda się bez przychylności mieszkańców wsi.

Wiesław Łagodziński, Główny Urząd Statystyczny: żeby życzliwie przyjęli rachmistrzów, żeby odpowiedzieli rachmistrzowi szczerza na pytania, uczciwie. My gwarantujemy tajemnicę ale oczekujemy szczerości, rzetelności i prawdy.

Spis rolny 2010 pozwoli poznać ilość gospodarstw rolnych w Polsce. Dokładnie będzie też znana wielkość i rodzaj produkcji, a także zasób maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. Rolnik nie będzie musiał spotykać się z rachmistrzem. Spis może polegać na wypełnieniu gotowego formularza w Internecie. Każdy rolnik otrzyma kopertę z hasłem i loginem.

Radosław Bełkot Redakcja Rolna TVP