Róża wielokwiatowa hitem targów w Szepietowie

Róża wielokwiatowa ze szkółki Marcina Piechockiego z Kostrzynia Wielkopolskiego wygrała konkurs na hit zakończonych w niedzielę w Szepietowie (Podlaskie) 16. Jesiennych Targów Ogrodniczych i Targów Pszczelarskich zorganizowanych przez Podlaski Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PWODR).

„W tym roku wzięło w targach udział ponad stu wystawców z całego kraju. Odwiedziły nas tysiące osób. To największe targi ogrodnicze na tzw. ścianie wschodniej – poinformowała PAP Alina Maciąg z PWODR.

Maciąg powiedziała PAP, że na targi przyjeżdżają fascynaci ogrodnictwa, którzy wiedzą, czego chcą. „Dużo pytają, rozglądają się za tym czego jeszcze nie mają i dopiero kupują” – dodała.

Wiele osób zaopatrywało się w kwiaty, drzewka i krzewy, bo jesień to czas, gdy dokonuje się nasadzeń. Według organizatorów targów, termin połowy października to najlepszy czas do nasadzeń, bo wtedy sadzonki przyjmują się najlepiej.

„Hitem targów została róża wielokwiatowa, jakiej jeszcze u nas nie widzieliśmy. Róża wyróżniała się niespotykaną tęczą kolorów” – poinformowała Alina Maciąg.

Dużą popularnością na targach cieszyły się modne obecnie żywopłoty np: liguster, graby, wyższe tawuły i tuje.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród miłośników przydomowych sadów cieszyły się odmiany jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, brzoskwiń, moreli, porzeczek, agrestu, orzecha włoskiego czy aroni.

Gospodarstwo sadownicze Danuty i Mirosława Skibickich z Kurian k. Białegostoku zostało wyróżnione podczas targów za najbogatszą ofertę materiału owocowego i ozdobnego. Gospodarstwo oferuje dawne – tradycyjne odmiany jabłoni.

W tym roku po raz drugi wystawiali się także na targach producenci miodu, którzy nie mają w tym roku powodów do zadowolenia. Pszczelarze zebrali zaledwie połowę miodu niż rok wcześniej. „Powodem tej złej sytuacji była deszczowa pogoda. Pszczelarze zastanawiali się w Szepietowie jak odbudować swoje pasieki” – dodała Maciąg.

Targom towarzyszyło podlaskie forum rolnicze. Dyskutowano m.in. o trudnej sytuacji w mleczarstwie i coraz gorszej opłacalności w produkcji rolnej.

PAP