Rolnicy najchętniej inwestują w zakup maszyn

Rolnicy najchętniej inwestują w zakup maszyn

Rolnicy ubiegający się o unijną pomoc finansową na modernizację gospodarstw rolnych chcą inwestować głównie w zakup ciągników i maszyn rolniczych. Planują na ten cel wydać aż 9,8 mld zł – poinformowało we wtorek biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak podała Agencja, dotychczas podpisano ponad 13 tys. umów z rolnikami na dofinansowanie takich zakupów. Spośród nich ponad 10 tys. osób już je zrealizowało w całości lub części i złożyło wnioski o płatność na kwotę ponad 1,1 mld zł. 6 tys. rolników otrzymało już płatności.

Agencja może dofinansować do 60 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 300 tys. zł.

W pierwszym naborze wniosków na modernizację gospodarstw rolnych w 2007 r. z ponad 18,3 tys. wnioskodawców – 16,7 tys. starało się o dofinansowanie zakupu ciągników i maszyn rolniczych. W kolejnym naborze – tym roku – rolnicy złożyli do Agencji blisko 25 tys. wniosków i z pierwszych analiz wynika, że ponad połowa z nich jest zainteresowaniem nabyciem maszyn, na łączną kwotę blisko 5 mld zł.

Agencja tłumaczy, że „inwestycje rolników w zakup maszyn i urządzeń rolniczych są kontynuacją trendu, który pojawił się już w latach 2004-2006 przy wdrażaniu Sektorowego Programu Operacyjnego, wspierającego rozwój i unowocześnianie rolnictwa”. Z tamtego programu skorzystało blisko 21 tys. rolników, a spośród nich ponad 80 proc. inwestowało w zakup sprzętu rolniczego.

PAP