RGŻ nie przewiduje katastrofalnie niskich zbiorów owoców i warzyw w ’09

Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych w 2009 roku, nie przewiduje się katastrofalnie niskich zbiorów poszczególnych gatunków owoców i warzyw – wynika z najnowszej prognozy Komitetu ds. Owoców i Warzyw Rady Gospodarki Żywnościowej.

„Dotychczasowy przebieg pogody, najpierw brak, a teraz nadmiar opadów oraz burze gradowe, ma istotny wpływ na wielkość zbiorów owoców i warzyw oraz ich jakość. Jak na razie nie przewiduje się katastrofalnie niskich zbiorów poszczególnych gatunków owoców i warzyw” – napisano.

WARZYWA
Z prognozy RGŻ wynika, że w 2009 roku zbiory cebuli i pomidorów będą niższe niż przed rokiem. Dla wielkości zbiorów kapusty, marchwi oraz ogórków decydująca będzie pogoda w sierpniu. Natomiast plony ziemniaków mogą być o 30-40 proc. wyższe niż przed rokiem.

„W Polsce zimniejsza się areał upraw warzyw polowych spowodowany nieopłacalnością produkcji i brakiem dostępu do odpowiednich środków ochrony roślin” – napisano.

OWOCE
„Realizowane ceny skupu owoców przemysłowych na ogół gwarantują opłacalność produkcji przetworów, a nie zawsze pokrywają koszty produkcji owoców. Jeżeli te relacje nie ulegną zmianie na korzyść producentów owoców, należy się spodziewać ograniczenia, a nawet zaniechania produkcji owoców przemysłowych przez wielu krajowych producentów już w najbliższych latach” – napisano.

PAP