Puste biura agencji

Gwarancja unijnej pomocy nie zawsze mobilizuje. Aż jedna trzecia podkarpackich rolników nie złożyła jeszcze wniosków o dopłaty bezpośrednie. A zostało już tylko kilkanaście dni. W agencjach znów będą kolejki, a spóźnialscy za każdy dzień zwłoki stracą jeden procent dopłat.

Pustki w biurze powiatowym agencji w Rzeszowie, pustki w Przemyślu…. Dagmara Mazurkiewicz – Karasińska, Biuro Powiatowe ARiMR: jesteśmy zatroskani, że tak mało rolników złożyło wnioski. Chcielibyśmy, żeby rolnicy przychodzili do biura powiatowego i składali te wnioski. Jesteśmy na dzień dzisiejszy poradzić rolnikom, sprawdzić ten wniosek.

Na Podkarpaciu co trzeci rolnik nie wypełnił jeszcze formularza unijnych dopłat. Tymczasem to podstawa, by dostać równowartość 141 euro do hektara pól i uzupełniającą dopłatę – 83 euro do konkretnych upraw. Do biur agencji restrukturyzacji przychodzi wciąż za mało rolników. Jak to tłumaczą?

Piotr Pałęcki, rolnik z Bianki: wiosna była deszczowna, późna – wiadomo, śnieg, zima długa, także każdy zwlekał. Prace polowe są.

W małych gospodarstwach Podkarpacia dopłaty są traktowane jako dodatkowa pensja, przeznaczana zwykle na zakup nawozów i środków ochrony roślin.

Danuta Perda: zawsze to jest jakiś poratunek. Wszystko takie drogie, a to jednak zawsze parę groszy.

Bolesław Płowy: przynajmniej te parę złoty jest na jakieś opłaty.

W każdej gminie powiatu rzeszowskiego można skorzystać z porad przy wypełnianiu wniosku. Pomaga w tym również ośrodek doradztwa rolniczego.

Marek Owsiany, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: my zachęcamy wszystkich rolników, żeby z roku na rok te wnioski jednak składać szybciej, bo to powoduje, że te wnioski złożone bez zbędnych kolejek łatwiej sprawdzić i wyłapać ewentualne błędy.

Przyspieszy to również pracę biur terenowych agencji. Termin składania wniosków – bez ponoszenia finansowych konsekwencji – mija 17 maja. Od 10 maja agencja wydłuży godziny pracy do 22-ej. Będzie też przyjmować wnioski w soboty i niedziele.

Anna Tomczyk/OTV Rzeszów Redakcja Rolna TVP