Punk widzenia

Na Opolszczyźnie żniwa szparagowe w pełni. Plantatorzy jednak mają problem. Nie ma chętnych do pracy wśród miejscowej ludności. Właściciele największych uprawa ratują się pracownikami z Ukrainy. Dla mieszkańców regionu to praca mało opłacalna, a dla Ukraińców całkiem niezły zarobek.

Na Opolszczyźnie jest już kilkanaście plantacji szparagów. Mimo, że nie są tanie to znajdują smakoszy także w kraju. Jednak większość produkcji idzie na eksport do Niemiec, które płacą za najlepszy gatunek około pięciu euro za kilogram. To 100 hektarowa plantacja koło wsi Buszyce. Szparagi bez względu na pogodę trzeba zbierać szybko i już od świtu. A rąk do pracy brakuje.

Piotr Rosiński – kierownik planacji w Buszycach: na 130 zatrudnionych tylko 10 to Polacy. Reszta z Ukrainy. Naszym się nie chce.

Gospodarstwo rolne w Ptakowicach najwięcej pracowników potrzebuje na okres szparagowych żniw. Dla okolicznych mieszkańców taka praca jest za ciężka I tylko nieliczni decydują się na kopanie szparagów, mimo, że dobry zbieracz może zarobić nawet sto złotych dziennie.

Sławomir Grabowski, zbieracz szparagów: koledzy nie chcą zbierać? nie . Nie opłaca się? tak.

Ale to co nie opłaca się bezrobotnym mieszkańcom zadowala legalnie zatrudnionych zza wschodniej granicy. Za dzień zarabiaj jedną ósmą wypłaty na Ukrainie.

Franciszek: opłaca się pracować ale jest ciężko. Nadia: spanie dobre jedzenie dobre wszytko tu jest dobre. Aleksiej: za Polakami się nie oglądam, pracuję dobrze razem z moja rodziną.

Właściciele plantacji, przekonują , że płacą nie gorzej Niż w Niemczech mimo, że produkcja szparagów nie jest tania. Koszt uprawy jednego hektara to ponad 50 tysięcy złotych. Ale nie ma problemu ze zbytem.

Jolanta Lehmann, kierownik sortowni Szparagów w Ptakowicach: nawet Niemcy do nas przyjeżdżają i kupują bo mówią, że nasze są lepsze lepiej smakują, są słodkie i na ma goryczki.

Szparagowe żniwa w tym roku są nie co spóźnione i potrwają do końca czerwca.

Mariusz Drożdż/OTV Opole Redakcja Rolna TVP