Przyspieszenie sprzedaży gruntów ornych ANR

Przyspieszenie sprzedaży gruntów ornych ANR

Agencja Nieruchomości Rolnych już dawno zapowiedziała przyspieszenie sprzedaży swoich gruntów ornych. Czy rolnicy skorzystają z tej oferty to się jeszcze okaże. Przedsiębiorcy już to robią. Wystarczy spojrzeć na dochody z tytułu sprzedaży gruntów inwestycyjnych.

W przyszłym roku Agencja Nieruchomości Rolnych wystawi do sprzedaży 300 tysięcy hektarów ziemi. Z tego będzie sprzedane około połowy. Na jakie wpływy można liczyć na razie trudno oszacować. Ale to nie jedyne źródło dochodów budżetu państwa.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR – „Niezależnie od tych działań ANR wystawia do sprzedaży grunty inwestycyjne, których mamy bardzo dużo w zasobie.”

A dochody z tego tytułu są wyjątkowo smakowitym kąskiem dla budżetu państwa. Wystarczy powiedzieć, że średnia cena hektara gruntów inwestycyjnych sprzedanych w trzecim kwartale wyniosła ponad ćwierć miliona złotych.

Najdrożej sprzedano grunty na przetargu zorganizowanym przez oddział terenowy w Warszawie, gdzie przy zakupie nieruchomości o powierzchni 30 hektarów zapłacono ponad 30 milionów złotych. W ostatnich latach ze względu na kryzys gospodarczy notowano spadek cen takich gruntów teraz sytuacja wraca do normy.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP