Premie dla młodych rolników

Wczoraj był początek, dzisiaj koniec. W województwie kujawsko – pomorskim pula środków na premie dla młodych rolników już wyczerpana. A jak jest w pozostałych częściach kraju?

Wczoraj przed regionalnymi oddziałami Agencji Restrukturyzacji na złożenie wniosków z taka samą niecierpliwością czekali i starzy i młodzi. Powód – nie byłoby tylu chętnych na premie gdyby nie planowane uruchomienie programu rent strukturalnych.

Takie rozwiązanie to najlepszy sposób, aby szybko unowocześnić gospodarstwo. Młodzi mają pomysły i chęć do pracy.

75 tysięcy na to wszystko na pewno nie wystarczy. Może to być jednak wkład własny w ubieganiu się o dotacje na modernizację gospodarstwa.
Problem w tym, że dla większości rolników na razie to tylko marzenia. Bo o tym kto dostanie premie zadecyduje tak naprawdę rozdanie rent strukturalnych. Pieniędzy wystarczy dla sześciu i pół tysiąca osób.

W całym kraju po premie dla młodych rolników zgłosiło się do tej pory ponad 3 i pół tysiąca osób. Najwięcej chętnych prawie po sześciuset jest w województwach kujawsko- pomorskim i wielkopolskim.

Henryk Czemplik, ARiMR: w województwie kujawsko-pomorskim nastąpiło przekroczenie limitu o 43 % i prezes ogłosił, że dzień dzisiejszy jest ostatnim dniem składania wniosków w tym województwie.

Limit środków został wykorzystany także w innych województwach.

Henryk Czemplik, ARiMR: również mamy informacje, że został przekroczony limit środków w województwie świętokrzyskim. Stąd wiadomo, z jutro będzie ostatni dzień składania wniosków w tym województwie.

Wszystko wskazuje na to, że jutro ostatni dzień składania wniosków będzie także w zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP