Premia dla młodych rolników

Premia dla młodych rolników

100 milionów euro dla około 5 tysięcy osób. Dziś prezes Agencji Restrukturyzacji ogłosił oficjalny termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników. Za dwa tygodnie rusza kolejna edycja tego działania.

Dotychczas wsparcie dla młodych rolników nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Poprzeczka jaką stawiano wobec osób, które zamierzają przejąć gospodarstwo była zawieszona zbyt wysoko. Głównie dotyczyło to powierzchni. Teraz będzie łatwiej zapewniają urzędnicy. Aby ubiegać się o 75 tysięcy złotych dotacji trzeba mieć gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia krajowa czyli 10 hektarów 15 arów, ale nie przekraczającej 300 hektarów. W części województw nie trzeba od razu mieć wymaganej ilości ziemi.

Henryk Czempik – ARiMR „Jest to 7 województw Polski południowo wschodniej gdzie średnia powierzchnia gospodarstw jest mniejsza niż średnia powierzchnia krajowa”.

Poza tym w tych regionach, w dniu składania wniosku nie trzeba nawet spełniać wymogu średniej wojewódzkiej.

Henryk Czempik – ARiMR „Będą musiały po otrzymaniu decyzji w ciągu 180 dni nabyć takie gospodarstwo, które będzie równe średniej powierzchni wojewódzkiej, a na dojście do średniej krajowej będą miały 3 lata”. Nowe przepisy otwierają też furtkę rolnikom, którzy przejęli gospodarstwa w spadku. Do tej pory termin przejęcia gospodarstwa liczył się od dnia zgonu spadkodawcy”.

Marek Sawicki – minister rolnictwa „Teraz chcemy, aby miał możliwość ewentualnie, jeżeli sprawy spadkowe trwają dłużej, możliwość podjęcia decyzji o wydzierżawieniu. W momencie, kiedy zakończą się sprawy spadkowe od tego czasu będzie się młodemu rolnikowi termin wejścia w posiadanie gospodarstwa liczył”.

Problem w tym, że przy zmianie przepisów zapomniano o rolnikach, którzy już są właścicielami gospodarstw. Szansy na premie nie mają nawet ci, którzy kupili lub dostali gospodarstwa zaledwie kilka miesięcy temu. Bo o wsparcie mogą ubiegać się tylko osoby, które dopiero zamierzają stać się właścicielami gospodarstw. Wyjątkiem są spadkobiercy. W tym przypadku trzeba być właścicielem ziemi nie dłużej niż rok. Do stażu nie wlicza się tylko czasu nauki w trybie dziennym. Przypominamy, wnioski o przyznanie dotacji będzie można składać od 17 sierpnia.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP