Poradnik ogrodnika: jesienne nawożenie roślin

Poradnik ogrodnika: jesienne nawożenie roślin

Jesienne nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie – prawidłowo wykonane sprawi, że rośliny rozpoczną kolejny sezon w doskonałej kondycji. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się m.in. jak powinno wyglądać jesienne nawożenie oraz jakich preparatów warto używać.

Przed nawożeniem – analiza gleby

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie błędów podczas jesiennego nawożenia roślin jest zbadanie gleby. W tym celu, próbkę podłoża należy przekazać do badania w specjalistycznym laboratorium, gdzie precyzyjnie zostanie określony jej skład oraz zawartość związków mineralnych. Na podstawie uzyskanych wyników można lepiej określić optymalne dawki nawozowe, a także ustalić, których składników brakuje w glebie. W sytuacji, gdy nie ma możliwości, by próbkę przekazać do badań laboratoryjnych, jej analizę można oprzeć na podstawie obserwacji roślin wskaźnikowych. Przykładowo, obecność dużej ilości gwiazdnicy bądź komosy może świadczyć o tym, że gleba jest bogata w azot, zaś intensywny rozwój babki lancetowatej lub fiołka wonnego to cechy charakterystyczne gleb ubogich w ten składnik.

Bez analizy gleby i doświadczenia w ogrodnictwie, najlepiej używać wieloskładnikowych mieszanek nawozowych. Specjaliści zalecają również, aby przed przystąpieniem do jesiennego nawożenia, dokładnie zapoznać się z potrzebami roślin – innego nawożenia wymagają bowiem byliny czy krzewy ozdobne, a innego – drzewa owocowe i warzywa.

Nawozy jesienne – po co stosować?

Stosowanie nawozów jesiennych znacznie zmniejsza ryzyko wypalania roślin, do którego dochodzi zwykle w wyniku zbyt intensywnego używania nawozów na wiosnę. W okresie zimowym natomiast, najważniejsze składniki będą mogły ulec korzystnym przemianom i dobrze wnikną do gleby. Co więcej, mogą być potrzebne już wczesną wiosną, kiedy to rozpocznie się czas wegetacji roślin, a zastosowanie nawozów nie będzie jeszcze możliwe z uwagi na twarde, zamarznięte podłoże.

Do nawożenia jesiennego należy wybierać wyłącznie specjalne nawozy jesienne, których skład jest dostosowany ściśle do potrzeb roślin o tej właśnie porze roku.

Prawidłowo wykonane nawożenie:

  • dobrze przygotowuje rośliny do zimy;
  • zwiększa mrozoodporność roślin;
  • przyczynia się do obfitszego kwitnienia i plonowania na wiosnę.

Nawozy jesienne – jakie wybrać?

Obecnie w sklepach (np. https://www.sklepogrodniczy.pl/nawozy/jesienne/) można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do nawożenia jesiennego.

Rewelacyjne efekty dają nawozy jesienne do iglaków (np. marki BIOPON), dostępne w formie wieloskładnikowego granulatu, który m.in. gwarantuje prawidłowe wybarwienie igieł, a także wspomaga proces drewnienia, tworząc dodatkową barierę ochronną przed mrozem. Zastosowana w nim optymalna mieszanka składników długotrwale uzupełnia niedobory najważniejszych minerałów w glebie i pozwala stworzyć ich zapasy, potrzebne do rozpoczęcia wegetacji na wiosnę.

W podobny sposób, przy użyciu nawozów jesiennych do trawników (np. marki Agrecol czy Florovit) można skutecznie zabezpieczyć darń.

Na rynku dostępne są również uniwersalne nawozy jesienne, które przynoszą doskonałe rezultaty w przypadku drzew i krzewów owocowych, a także roślin kwitnących, zawiązujących pierwsze pąki kwiatowe już na jesieni.


To ważne!

W praktyce, nawozy jesienne zabezpieczają rośliny na jesień i zimę, w związku z czym optymalny termin ich stosowania to koniec lata. Zdarza się jednak, że niektóre preparaty można podawać jeszcze w październiku, jednak specjaliści zalecają robienie tego już w sierpniu lub wrześniu.


W podstawowym składzie nawozów jesiennych znajdują się makroelementy – głównie fosfor i potas oraz mikroelementy – miedź, żelazo, mangan czy bor. Co ważne, nie ulegają one wypłukaniu i są przydatne wczesną wiosną. Potas, który jest jednym z bazowych składników nawozów jesiennych, pozwala także roślinom lepiej przygotować się do zimy i przetrwania wielotygodniowych mrozów.

Nawozy jesienne wieloskładnikowe z reguły nie zawierają azotu (bądź zawierają go niewiele), głównie z uwagi na fakt, że podczas zimy ulega wypłukaniu z gleby, ale także zastosowany o tej porze roku pobudziłby rośliny do dalszego wzrostu, opóźniając tym samym ich przejście w stan spoczynku. W wyniku stosowania nawozów z azotem, rośliny byłyby bardzo narażone na przemarznięcie – preparaty tego typu, można więc po raz ostatni podać w lipcu.

Naturalne nawozy jesienne

W celu jesiennego nawożenia roślin, nie zawsze trzeba sięgać po gotowe preparaty mineralne. Z uwagi na brak azotu, nawozem pochodzenia naturalnego, który warto stosować na jesień jest mączka bazaltowa. Stanowi ona doskonałe źródło wzmacniającej krzemionki, wapnia, żelaza, potasu, fosforu oraz magnezu (poprawia wybarwienie iglaków, zapobiega brązowieniu). Mączkę bazaltową najlepiej stosować późną jesienią.


Artykuł sponsorowany. Grafika: pixabay.com