Pomoc finansowa dla grup producenckich oraz przemysłu spożywczego

Pomoc finansowa dla grup producenckich oraz przemysłu spożywczego

Do wzięcia jest 244 miliony euro, czyli prawie miliard złotych. Agencja Restrukturyzacji zaczęła przyjmować wnioski o pomoc finansową dla grup producenckich oraz przemysłu spożywczego. To może być ostatnia taka okazja.

O tym, że pieniądze są potrzebne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W Europie Zachodniej firmy spożywcze z takich dotacji korzystają od wielu lat. Teraz nasza kolej.

Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności: w Polsce finansowanie inwestycji jest bardzo drogie, koszt pieniądza jest bardzo drogi. Dostanie kredytu jest bardzo drogie. W związku z tym pieniądze na rozwój firmy z UE dla nas są bardzo ważne.

A jest o co walczyć, bo jedna firma może liczyć na wsparcie finansowe od 100 tysięcy do 20 milionów złotych. Jej wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Agnieszka Szwech – ARiMR: na najwyższy procent dofinansowania, bo 50%, mogą liczyć te podmioty, które współpracują z grupami producentów rolnych przy zakupie surowców lub są grupami producentów rolnych.

Grupy producenckie w całym programie pomocy są bardzo mocno faworyzowane. Pierwszeństwo w ubieganiu się o fundusze mają właśnie one, na przetwórców żywności przyjdzie czas dopiero 9 września.

Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności: projekty będą oceniane pod względem wartości dla gospodarki rolnej, dla całego łańcucha żywnościowego a nie podzielone sztucznie czasowo. Bo to nie ma sensu.

Przemysł spożywczy obawia się, że pieniądze teoretycznie przeznaczone dla nich zgarnął najpierw rolnicy z grup producenckich. Nic bardziej mylnego uspokaja Agencja Restrukturyzacji. Grupy producenckie są za słabe, aby sprzątnąć przedsiębiorcom wszystkie pieniądze sprzed nosa.

Agnieszka Szewech – ARiMR: nie sądzę, aby zabrakło środków dla przedsiębiorstw z branży spożywczej i tutaj byłabym spokojna. Grupy nie wyczerpią w ciągu tych czterdziestu kilku dni całego limitu środków.

Agencja Restrukturyzacji apeluje do zainteresowanych o wyjątkowo dokładne wypełnianie wniosków. W poprzednich naborach z przyczyn formalnych odrzucano nawet 1/3 z nich.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP