Pomoc dzieci w czasie żniw

Pomoc dzieci w czasie żniw

Dzieci pomagające rodzicom w pracach polowych, to na wsi zjawisko powszechne. Jednak należy pamiętać, ze niektórych czynności dzieciom wykonywać nie wolno.

Okres żniw to dla rolników czas wytężonej pracy, ale także sprawdzian z rodzicielskiej odpowiedzialności. Adam Bork z Zaucza koło Niedrzwicy wie, że o wypadek podczas prac polowych nie trudno. Dlatego bezpieczeństwo stawia na pierwszym miejscu.

Adam Bork z Zaucza koło Niedrzwicy „Szczególnie w okresie żniw ważne są gaśnice, tutaj na sprzęcie żniwnym, bo sytuacje są różne na polu. I nie wszystko da się przewidzieć. Dlatego warto mieć je zawsze przy sobie. Poza tym osłony na przekładniach, na pasach napędowych, to też ważna rzecz.”

Niestety nie wszyscy o tych zasadach pamiętają. Dzieci prowadzące ciągniki rolnicze, przewożone na wiązkach słomy, to tylko niektóre przykłady bezmyślności nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Marek Sierociuk – rzecznik KRUS w Lublinie „Dzieci bardzo często chcą wspomóc rodziców, z własnej inicjatywy bądź na prośbę swoich rodziców uczestniczą w tych pracahc. Z tym, że jeśli nie daj Boże zdarzy się wypadek z udziałem dzieci my jako KRUS nie mamy żadnej informacji o tym.”

Bo rolnicy ubezpieczeni w KRUS-ie nie mają obowiązku informowania o wypadkach z udziałem dzieci. I chociaż wypadków z każdym rokiem jest coraz mniej to Lubelszczyzna pozostaje w niechlubnej czołówce pod tym względem. Dlatego pracownicy KRUS i inspektorzy pracy apelują o rozsądek podczas prac polowych. W czasie żniw będą przypominać o bezpieczeństwie, zwracając szczególną uwagę na dzieci.

Krzysztof Sudoł – zastępca okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie „Wielokrotnie podczas prac polowych rodzice zapominają o bezpieczeństwie dzieci, pozostawiając je bez opieki. Albo co jest tradycją naszej społeczności zatrudniają je przy pracach polowych. Trzeba pamiętać że nie wszystkie prace polowe są dla dzieci.”

Tylko w tym roku doszło do sześciu śmiertelnych wypadków w rolnictwie. Rok temu podczas prac polowych zginęło 16 rolników.

Monika Sawka/OTV Lublin Redakcja Rolna TVP