Pieniędzy nie ma pozostało rozczarowanie

System dopłat bezpośrednich jest za bardzo skomplikowany, a instytucja która je wypłaca zbyt zbiurokratyzowana – mówią poszkodowani. Oto krótka historia zmagań rolnika z Agencją Restrukturyzacji.

Zbigniew Pluta nie dostał dopłat bezpośrednich przez dwa lata z rzędu. Wszystko przez poprawki we wniosku, które nie zostały złożone na czas. Problem w tym, że rolnik zgłosił się do biura powiatowego, aby wyjaśnić nieścisłości, ale nic z tego nie wyniknęło.

Zbigniew Pluta „Straciłem cały dzień. Urzędnik mnie przyjmuje, mówi co mam poprawić i dostaję za dwa tygodnie pismo, że to jest źle zrobione. No to tak być nie może”.

Na następne wyjaśnienia rolnik nie mógł się zgłosić, ze względu na zły stan zdrowia. Poprawki były przesyłane za pośrednictwem poczty. Wpłynęły one jednak za późno. W efekcie rolnik stracił dopłaty za 2008 rok. Historia jednak lubi się powtarzać. W następnym roku Agencja Restrukturyzacji stwierdziła nieprawidłowości w wyniku kontroli na miejscu. Zdaniem rolnika była ona przeprowadzona za późno.

Zbigniew Pluta „Ja mam ludzi, których wynajmowałem do uprawiania tej ziemi. To czy w październiku zostały tam chwasty to nie jest w ustawie powiedziane, że ja mam pielić w październiku chwasty”.

Pan Zbigniew postanowił walczyć o swoje. Jak się później okazało nieskutecznie.

Jolanta Dobiesz ARiMR „Złożył pisma o charakterze odwoławczym, które zawierały błędy formalne. Mimo wezwania do uzupełnienia tych braków formalnych nie złożył żadnych wyjaśnień w związku z tym dyrektor oddziału regionalnego wydał postanowienie o pozostawieniu pism bez rozpoznania”.

Zdaniem Agencji Restrukturyzacji tego typu sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Ale złożenie wyjaśnień jest konieczne.

Jolanta Dobiesz ARiMR „Jeżeli rolnicy dostaną z Agencji pisma do uzupełnienia braków formalnych, czy złożenia wyjaśnień to bardzo prosimy przychodzić i wyjaśniać z Agencją wszelkie niezgodności gdyż pomoże to nam obsłużyć wniosek bez żadnych problemów”.

W przypadku gdy rolnik nie jest w stanie złożyć wyjaśnień na czas, na przykład z powodu, choroby może wystąpić o przywrócenie terminu sprawy. Może także ustanowić pełnomocnika, który wystąpi w jego imieniu.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP