Optymistyczne zapewnienia

Nie ma żadnych opóźnień, a większość unijnych pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wydamy nawet przed czasem zapewnia rząd. Ale w opozycji atmosfera nie jest już tak optymistyczna, jeżeli chodzi o ocenę tempa wydawania funduszy.

Dane statystyczne wyglądają bardzo dobrze. Z programu, którego realizacja potrwa jeszcze ładnych kilka lat wydano już prawie 18% funduszy, a 40% jest zakontraktowane.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: my mamy inny problem, nie jest prawdą, ze słabo idzie wydatkowanie środków, w niektórych regionach wręcz przeciwnie.

Tak jest na przykład z pieniędzmi na modernizację gospodarstw rolnych, które zostały wykorzystane w trzech województwach i tam naboru nowych wniosków już raczej nie będzie. Chyba, że zostanie podjęta decyzja o przesunięciu funduszy z działań, które nie cieszą się tak dużym powodzeniem.

Ministerstwo rolnictwa twierdzi, że większość dostępnych pieniędzy zostanie wydanych w tym i następnym roku. Opozycja nie podziela tego optymizmu.

Henryk Kowalczyk – poseł PIS: w niektórych działaniach te środki wykorzystane są niestety niedostatecznie. Między innymi najgorzej jest chyba z przetwórstwem czyli zwiększeniem wartości dodanej. Tam bardzo złe jest wykorzystanie środków i bardzo długo rozpatrywane są wnioski.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Polska otrzymała ponad 17 miliardów euro unijnej pomocy.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP