Opozycja bez poprawki

Nie udała się próba zwiększenia wydatków państwa na rolnictwo podjęta w Senacie przez opozycję. Senatorowie, którzy obradują właśnie nad nowelizacją budżetu państwa na 2009 rok zgłosili poprawki o wartości 257 milionów złotych.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili siedem poprawek. Chcieli zwiększenia wydatków na paliwo rolnicze o 200 milionów złotych, na meliorację o 42 miliony, zwalczanie chorób zakaźnych o 12 czy wreszcie postęp biologiczny o 2 miliony.

Oprócz tego jeszcze mniejsze poprawki dotyczące spółek wodnych czy granicznych inspektoratów weterynaryjnych. Razem prawie 257 milionów złotych.

Jerzy Chróścikowski, senator PiS: jeśli nie ma działań ze strony rządu na wsparcie programów krajowych, to skutek jest taki, że nie ma mechanizmów w poprawie dochodowości w rolnictwie.

Rząd odpierał te zarzuty tłumacząc, ze oszczędności w żaden sposób nie dotkną rolników. Jednocześnie zwracał uwagę, że poprawki opozycji wynoszą więcej niż oszczędności zaproponowane w nowelizacji tegorocznego budżetu przez resort rolnictwa.

Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa: zostało wstępnie ograniczone, zgodnie z dyspozycją ministra finansów, budżet wszystkich instytucji, jednostek wchodzących w skład rolnictwa, około 10% jest to kwota 231 milionów.

Ale niespodzianki nie było. Do głosowania nad poszczególnymi poprawkami w ogóle nie doszło. Senatorowie Platformy Obywatelskiej odrzucili je w całości akceptując rządową nowelizację ustawy budżetowej na 2009 rok w całości dotyczącej rolnictwa.

Witold Katner rolna.tvp.pl