Ofensywa dyplomatyczna

Trwa dyplomatyczna ofensywa Polski w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Tym razem w Warszawie do naszych racji przekonywaliśmy Niemców. W planach konsultacje w krajami Trójkąta Weimarskiego.

Niemiecka minister rolnictwa podobnie jak jej polski odpowiednik opowiada się za Wspólną Polityką Rolną, ale zbyt wiele o szczegółach nie mówiła.

Ilse Aigner – minister wyżywienia, rolnictwa i ochrony konsumentów: decydujące będą tutaj propozycje Komisji Europejskiej, która w tym roku przedłoży po raz pierwszy dokumenty na temat przyszłości i dalsze rozważania będą od tego uzależnione.

Nasze stanowisko w tej sprawie jest już chyba znane w całej Unii Europejskiej. Najpierw w Warszawie gościł francuski minister rolnictwa , potem przedstawiciele nowych członków Wspólnoty.

Teraz przyszedł czas na naszego zachodniego sąsiada. Od wszystkich domagamy się, aby po 2013 roku budżet rolny nie został ograniczony zarówno jeżeli chodzi o dopłaty bezpośrednie jak i środki na rozwój obszarów wiejskich.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: nowa Wspólna Polityka Rolna powinna być prostsza, powinna być bardziej zrozumiała nie tylko dla rolników ale i urzędników.

Wczorajsze rozmowy dotyczyły także przyszłości rynku mleka. Zdaniem polskiego ministra likwidacja kwot mlecznych jest przesądzono, chyba, że na rynku wybuchnie kryzys taki jak w 2008 roku.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP