ODR-y na skraju bankructwa

Ośrodki Doradztwa Rolniczego stanęły na skraju bankructwa. Jeżeli w przyszłorocznym budżecie nie znajdą się dodatkowe pieniądze dyrektorzy ODR będą musieli zwalniać pracowników.

Dramat ODR-ów zaczął się już w lipcu, gdy z powodu kryzysu nowelizowano tegoroczny budżet. Już wtedy w wyniku oszczędności dotację państwa tak okrojono, że nie pokrywała ona nawet kosztów płac. A w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej.

Wszystkim ODR-om obcięto wydatki o 10%. Dyrektorzy ośrodków wymieniają na co nie wystarczy im w przyszłym roku.

Krzysztof Mościcki – Centrum Doradztwa Rolniczego: no, nie ma już na takie rzeczy jak ogrzewanie, woda, ścieki, materiały biurowe, telefony.

Przewiduje się, że w efekcie oszczędności pracę straci 180 pracowników Mazowieckiego ODR-u, 90 osób Łódzkiego oraz 100 pracowników z Podlasia. Opozycja nie zostawia na rządzie suchej nitki.

Henryk Kowalczyk poseł PiS: w tej chwili sytuacja jest rzeczywiście bardzo trudna. Niektóre ODR-y nawet określają, że będą musiały zwolnić 30% pracowników. No, to można sobie wyobrazić jak będzie funkcjonowało doradztwo.

Romuald Ajchler – poseł Lewicy: jeżeli mamy coś zrobić w rolnictwie, mamy jakieś pomysły, no to ogranicza się w sposób zdecydowany środki na doradztwo rolnicze. A za tym idą zwolnienia pracowników z Ośrodków Doradztwa Rolniczego – widzę to czarno.

Przeciwko takiej skali oszczędności protestują nawet politycy kolacji rządzącej. Zwłaszcza, że widmo zwolnień wisi nad pracownikami już od kilku miesięcy.

Piotr Walkowski – poseł PSL: taka stagnacja, takie oczekiwanie powoduje określone emocje u ludzi i też kwestia wykonywania przez nich obowiązków, no też jest mniejsza wydajność w tej chwili.

Co na to rząd? Resort rolnictwa zapewnia, że zależy mu na utrzymaniu państwowego doradztwa, ale…

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: stworzyło się miejsce dla podmiotów prywatnych, oczywiście nam zależy na państwowym ale nie możemy odrzucać tych firm, które wykonują równie dobrze te usługi z zakresu doradzania rolnikom.

Politycy Platformy Obywatelskiej zapewniają, że podczas drugiego czytania ustawy budżetowej zgłoszą poprawkę zwieszającą dotacja na doradztwo rolnicze o 15 milionów złotych.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP