Ochrona roślin

Ochrona roślin

Deszcz, wiatr i niezbyt wysoka temperatura. Z pewnością nie takiej wiosny byśmy sobie życzyli. Ale taka pogoda to wyjątkowe utrapienie dla rolników. Właśnie teraz na polach i w sadach wykonuje się najwięcej oprysków. I tu pojawia się problem, bo kapryśna wiosna często krzyżuje plany rolnikom.

Wiosną kiedy rusza wegetacja, na pola, oprócz nawozów trafiają też środki ochrony roślin. Zwalczają szkodniki, choroby i chwasty. Bez nich nie byłaby możliwa nowoczesna uprawa wielu warzyw, owoców czy zbóż.

Ale żeby bezpiecznie zastosować opryski nie wystarczy postępowanie zgodnie z instrukcja . Pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia – odpowiednich warunków pogodowych.

Oprysków nie powinno się tez robić przy silnym wietrze, bo ich skuteczność będzie niższa. A chodzi o zbiory najwyższej jakości. Tak jak w gospodarstwie doświadczalnym w Przybrodzie, gdzie produkuje się owoce.

Wyprodukowanie dobrych owoców to nie wszystko. Trzeba je jeszcze zabezpieczyć i przechować, żeby sprzedawać jeszcze przez kilka miesięcy po zbiorze.

Katarzyna Kaczmarek/OTV Poznań Redakcja Rolna TVP