Nowe wyzwania

Nowe wyzwania

170 milionów euro trafi na wieś z dodatkowej puli środków na tak zwane nowe wyzwania. Brzmi interesująco, a na co dokładnie mogą liczyć rolnicy?

Najwięcej, bo ponad 60 milionów euro przewidziano dla sektora mleczarskiego. Będą to pieniądze na modernizację gospodarstw rolnych. O dofinansowanie inwestycji mogą ubiegać się zarówno rolnicy, którzy myślą o rozwijaniu produkcji jak i, ci którzy chcą z niej zrezygnować.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: jest to dosyć spora kwota, dzisiaj kurs euro jest dosyć przyzwoity i myślę, że pieniądze będą dosyć dobrze wykorzystane.

Dodatkowe 10 milionów euro zasili program rolnośrodowiskowy. Tu podstawowym celem jest zachowanie tak zwanej bioróżnorodności.

  • PODZIAŁ ŚRODKÓW NA NOWQE WYZWANIA:

  • podstawowe usługi dla ludności wiejskiej – Internet szerokopasmowy – 60 mln euro
  • rozwijanie infrastruktury rolnej i leśnej – retencja wodna – 30 mln euro
  • podstawowe usługi dla ludności wiejskiej – energia odnawialna – 3 mln euro

Dokładnie chodzi o ochronę cennych siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków ptaków. Pozostałe fundusze trafią do rolników za pośrednictwem samorządów.

60 milionów na upowszechnienie Internetu na wsi. Połowa tej kwoty pomoże w rozwoju retencji wodnej, 3 miliony zasilą pule energii odnawialnej.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP